Списание Медицинско право и здравеопазване бр. 3/2024
- Автор: Нина Чилова
- Издател: Сиела
Уважаеми читатели,
С радост представяме новия брой на нашето списание, в който ще Ви запознаем с новостите в здравната система, както и с правните аспекти на управлението на здравните услуги.
Гост на броя е д-р Людмила Емилова, специалист с дългогодишен опит в областта на вътрешните болести, кардиологията и ревматологията. В интервюто тя представя своя подход към безлекарственото лечение чрез плодолечение. Д-р Емилова акцентира върху успешното приложение на неконвенционални методи за лечение на социално значими заболявания като затлъстяване, хипертония и диабет тип 2 – заболявания, често причинени от неправилно хранене и начин на живот. Тя подчертава значението на профилактиката и необходимостта от по-добро интегриране на природосъобразните методи в здравната система. Интервюто обхваща и ролята на комплексния подход в лечението, който съчетава природни терапии с медицински контрол и изследвания. Освен това се разглеждат правните и етични аспекти, свързани с прилагането на нетрадиционни медицински методи.
Статията на доц. д-р Нина Чилова разглежда здравноосигурителния контрол като специфична форма на административно, едностранно и безспорно производство, чиято основна цел е да следи за законосъобразното разходване на публични средства от НЗОК, при предоставяне на медицински услуги. Анализира се сложния фактически състав на производството, включващ множество процедурни действия, които завършват с издаване на административни актове. Авторът подчертава, че въпреки юридическия характер на производството, то включва и неюридически дейности, като проверки на медицинската дейност и разходите.
В следващата статия се разглежда ускореното развитие на телемедицината като ключова иновация в здравеопазването. Тази технология позволява предоставянето на медицинска помощ от разстояние чрез телекомуникационни и информационни технологии. Авторът, доц. д-р Александра Вълчева, поставя акцент върху ползите от телемедицината, като например подобрения достъп до медицински услуги за отдалечени райони и уязвими групи, както и повишаването на ефективността на здравната система. Разгледани са и предизвикателствата, свързани със защитата на личните данни, безопасността на пациентите и необходимостта от правна регламентация, за да се гарантират основните здравни права.
В секцията „Юриспруденция“ Ви представяме делото C-512/08 Комисия срещу Франция (2010), в което Съдът на ЕС постановява, че изискването на Франция за предварително одобрение за възстановяване на разходите, за трансгранични здравни услуги, ограничава свободата на движение на услуги в ЕС. Въпреки това съдът признава, че такова изискване може да бъде оправдано, ако е необходимо за запазване на финансовата стабилност на националната здравна система и за гарантиране на качеството на услугите. Това решение подчертава необходимостта контролът на националните органи да е в съответствие с принципите на ЕС, като при необходимост могат да бъдат прилагани конкретни защитни механизми.
Накрая, Здравно-информационният юридически справочник, за периода март-юни 2024 г., предоставя изчерпателна информация за актуалните нормативни промени, свързани с българската здравна система. Селектирани са обнародваните изменения в нормативната уредба, както и новини за международни сътрудничества и програми в областта на общественото здраве.
Представените в броя материали целят не само да информират, но и да вдъхновят нови дискусии и решения в тази критична област. Надяваме се, че темите, които разглеждаме, ще предоставят ценна информация и полезни насоки в работата на всички, които се интересуват от новите тенденции и предизвикателства в здравеопазването и правото.
С пожелания за здраве и успехи,
От редакционната колегия:
Проф. д-р Дарина Зиновиева
Проф.д-р Огнян Герджиков
Проф. д-р Иван Тодоров
Проф. д.н. Живко Драганов
Проф. д-р Параскева Саменова, дмн
СЪДЪРЖАНИЕ
- В настоящия брой:
От редакционната колегия.................................................. 5
- Гост на броя:
д-р Емилова, Клиника „Д-р Емилова“................................... 8
- Статии:
3.1. Здравноосигурителният контрол по чл. 72, ал. 2
ЗЗО като производство –
доц. д-р Нина Чилова,
Катедра „Публичноправни науки“ ЮФ на УНСС........ 13
3.2. Приложение на телемедицината в здравеопазването: ползи и перспективи –
доц. д-р Александра Вълчева –
Катедра „Международно право и право
на Европейския съюз“, УНСС......................................... 22
- Юриспруденция:
4.1. Решение на съда (голям състав)
от 5 октомври 2010 година по дело C 512/08
Европейска комисия срещу Френска република......... 37
- Здравно-информационен
юридически справочник, изготвен от Лилия Монова – Асенова и д-р Веска Гергова, ЮДМПЗ
01–31.03.2024 г.............................................................. 70
01–30.04.2024 г.............................................................. 94
01–31.05.2024 г............................................................ 117
01–30.06.2024 г............................................................ 155
Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.
- За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
- За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
- За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
- За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
- За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.
Автор | Людмила Емилова, Нина Чилова, Александра Вълчева |
---|---|
Издателство | Сиела |
Поредица | Медицинско право и здравеопазване |
ISBN | 2748-7070-3-2024 |
Година на издаване | 2024 |
Корица | мека |
Страници | 156 |
Формат | 14,3 х 21 см. |
Език | български |