Facebook Pixel
Количка 0
0,00 лв.

Етногеография

Не е наличен

Още от Древността е съществувала тясна връзка между географията и етнографията, защото културните особености на различните общности от хора са били обект на интерес, наблюдение и описване от страна на древните географи. Същевременно този интерес се е запазил през вековете и това се дължи на факта, че винаги географският фактор и особеностите на територията са оказвали силно влияние върху процесите, протичащи постоянно между етносите и вътре в тях. Географската среда фактически е била и е среда за развитието на човешкото общество (Анучин, 1982). Както казва Лев Гумилев (2002), "природната форма на съществуването на вида Ното 8ар1еп8 е етносът, и различията между етносите се определя не от расата, езика, религията, образоваността, а от стереотипа на поведение на хората, което се явява висша форма на активната адаптация на човека в ландшафта". От това следва, че изучаването на етносите е и географска проблематика. От друга страна, човекът оказва постоянно въздействие върху природата поради обществената необходимост, а не само поради личните му нужди. Човешкото общество де факто винаги е било и ще бъде специфична част от природата. Въздействието на природата върху човешкото общество се проявява както в пространството (хорология), така и във времето (хронология). Единството между хронологията и хорологията е неоспоримо доказано през вековете и то оказва въздействие върху хората и днес по три основни начина:
- чрез естественото изменение на географската среда, което личи най-добре при заледяванията и топенето на ледовете;
- чрез влиянието на различията в териториалните комплекси на географската среда;
- чрез влиянието на еднообразието на географската среда върху нашите прадеди, които са обитавали продължително време една и съща територия. Хората винаги са били принудени да се приспособяват към географската среда, срещайки се постоянно с нови нейни компоненти. Този процес на постоянна адаптация първоначално е имал 2 противоречиви тенденции: чисто биологично приспособяване към природните условия, които слабо са се променяли в Древността; приспособяване към промените в природата, предизвикани от самите хора и по-конкретно от техните обществено необходими дейности. В крайна сметка адаптацията на хората към природната среда винаги е имала видими последствия, които са изразени в куртурните особености на човешките общности, живели при различни природни условия.
Петър Славейков


Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Етногеография
Вашият рейтинг

Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.

  • За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
  • За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
  • За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
  • За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
  • За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.
Свързани продукти
Двойно предизвикателство
Мария Нейкова
УИ "Св. Климент Охридски"
рейтинг:
1%
5,00 лв.
Актуални проблеми на трудовото и осигурителното право Т.1
УИ "Св. Климент Охридски"
рейтинг:
1%
15,00 лв.
Романси в глобално кърваво
Къдринка Къдринова
УИ "Св. Климент Охридски"
рейтинг:
1%
8,00 лв.
Philistines Beware / Филистинци, пазете се!
Светлин Стратиев
УИ "Св. Климент Охридски"
рейтинг:
1%
10,00 лв.
Философия на богатството
Румен Димитров
УИ "Св. Климент Охридски"
рейтинг:
1%
8,00 лв.